Płuca po pandemii


Gościnnie w Radio Rzeszów

Za nami 32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja zbierała pieniądze na potrzeby osób chorych na płuca. W związku z tym pulmonolog Grzegorz Hydzik, dyrektor szpitala im. Jana Pawła II w Górnie wyjaśniał słuchaczom Radia Rzeszów, jakie problemy mają pacjenci cierpiący na choroby dróg oddechowych.

Jedną z przyczyn zwiększenia ilości zdiagnozowanych chorób płuc jest pandemia COVID – 19. W ostatnich latach wykrywa się coraz więcej nie tylko nowotworów płuc, ale również innych poważnych chorób, które w sposób znaczący skracają długość naszego życia.

Aby zachować zdrowe drogi oddechowe powinniśmy zdrowo żyć, stronić nie tylko od papierosów, ale również od od wszystkich innych używek pochodnych od papierosów – w tym e -papierosów.

Grzegorz Hydzik zauważa również, iż otyłość sprzyja rozwojowi chorób płuc przez to, że drogi oddechowe znacznie gorzej wentylują się u osób z nadwagą.

Całą rozmowę znajdziecie Państwo na stronie Radia Rzeszów klikając poniższy link.

Dr Grzegorz Hydzik: dbajmy o nasze płuca

Aby skutecznie diagnozować i leczyć pacjentów nie wystarcza sama wiedza. Potrzeby jest też sprzęt, który czasem jest bardzo drogi.

Nie tak dawno, dzięki staraniom Józefa Jodłowskiego, niedawnego Starosty Rzeszowskiego, a dziś Senatora RP, nasz szpital otrzymał precyzyjny tomograf komputerowy, który jest bardzo skutecznym narzędziem w diagnostyce dróg oddechowych. Ten sprzęt przekazała nam Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Potrzeby są jednak ogromne. Dziś potrzebujemy precyzyjnego aparatu RTG, dzięki któremu nasi lekarze będą mogli równie skutecznie diagnozować choroby dróg oddechowych. Liczymy, że dzięki tegorocznemu finałowi WOŚP uda nam się uzupełnić nasze zaplecze diagnostyczne o tak cenne urządzenie.