Szpital w Górnie walczy z legionellą – aktualizacja


Szpital w Górnie walczy z legionellą z Rzeszowa – aktualizacja danych

 

W komunikacie dotyczącym zakażeń Legionella pneumophilia Państwowy Powiatowy Inspektorat sanitarny w Rzeszowie potwierdza, iż łączna ilość zakażeń na terenie Rzeszowa , powiatu rzeszowskiego oraz innych ościennych powiatów doszła już do 144 osób hospitalizowanych. Nadal nie wiadomo  ile osób choruje w domach.

 

W przypadku prowadzenia statystyk zachorowań zawsze pojawia się problem związany z metodologią liczenia. Kiedy czytamy komunikat inspektoratu sanitarnego musimy wiedzieć, że chodzi o hospitalizacje osób u których potwierdzono zakażenie.

 

Z 144 potwierdzonych przypadków, 13  osób jest hospitalizowanych  w SPZZOZ „Sanatorium” w Górnie. Przyjętych do szpitala z objawami podobnymi do legionelli jest 27 osób.  Jedna osoba zmarła z potwierdzoną legionellą , był to starszy pacjent z innymi chorobami.

 

SPZZOZ „Sanatorium” w Górnie jest w pełni przygotowanym podmiotem do tego, by leczyć pacjentów, u których pojawiają się choroby układu oddechowego. W czasie pandemii COVID, w szpitalu mieścił się oddział osób hospitalizowanych u których zdiagnozowano tę właśnie chorobę, dziś zaś leczy osoby zakażone legionellą.